نوروزنامه 6 : چکار کنیم فرشته‌ها تَرکمان بشینن

مسافرت چیز خوبیه

  امام صادق علیه السلام می‌فرمایند: عاقل نباید جز در یکى از سه حال باشد: یا تهیه توشه آخرت ، یا تأمین معاش ، یا لذت حلال . (خوب مسافرت هم یک لذت حلال است. امیدوارم بهتون خوش بگذره)

 نبى اکرم صلى الله علیه و آله و سلم فرمودند: مسافرت کنید تا سلامت باشید، جهاد کنید تا سود برید، حج کنید تا غنى شوید. (این جهان، جهان علّی و معلولی است، اما علتهایی هم هستند که ما از آنها بی خبریم، شما می‌دانستید که مسافرت سلامتی میاره؟ خبر داشتید که حج آدم رو غنی می‌کنه؟ امیدوارم سلامت باشید.)

 و فرمود: مسافرت کنید که اگر مالى بدست نیارید بهره عقلانى مى برید. (پس سعی کنید چیزهای خوبی یاد بگیرد)

 صدقه بدید، استارت بزنید

  امام صادق علیه السلام فرمودند: صدقه بده و هر روز که خواهى سفر کن. (صدقه یادت نره)

 حَمّاد بن عثمان می‌گوید به امام صادق علیه السلام گفتم: آیا مسافرت در روزی مثل چهارشنبه کراهت دارد؟ فرمود: هر وقت خواستى صدقه بده و به سفر برو و آیة الکرسى بخوان و ... . (راستی آیت الکرسی هم یادت نرود)

 حضرت باقر علیه السلام هم فرمود: چون قصد سفر دارى سلامت خود را به مقدار صدقه‌اى که دلت راضى است از خداوند بخر و بعد به سفر برو، و بگو: «خداوندا! من اراده فلان سفر دارم و سلامتم را در این سفر به فلان صدقه و یا فلان چیز از تو مى‌خرم»، بعد هر جور صلاح بدانى صدقه بده و اگر سالم برگشتى نیز براى شکر صدقه بده . (خُب؛ حالا شما خودت بگو چند می‌ارزی، بعد همون قدر هم دست به جیب شو!)

 خونه و زندگی رو به امون کی می‌ذاری؟

 پیغمبر اکرم صلى الله علیه و آله و سلم فرمود: هر که خواست به سفر رود جانشین و نگهبانى براى خانواده‌اش بهتر از این نیست که دو رکعت نماز بگذارد و به وقت خدا حافظى و تودیع بگوید: «خداوندا!، دین و جان ، مال و خانواده و فرزندان و همسایگان و غم خواران خودم را از حاضر و غایب و هم چنین تمام نعمتهایى را که به من داده‌اى به تو مى‌سپرم، خداوندا! این همه را در پناه خود نگهدار که هر که در پناه تو باشد عزیز مى‌باشد. که مقام تو جلیل و بلند است و جز تو خدایى نیست، بر آن زنده‌اى که مرگ در او راه ندارد، توکل مى کنم...» (به نظر شما پلیس 110 و نگهبان محله و بیمه سرقت و دزدگیر آلمانی که نصب کردید و... زورشان بیشتر است یا خداوند تبارک و تعالی؟! پس نماز بیمه یادت نره)

 از حضرت موسى بن جعفر علیه السلام: اگر کسی که عازم سفر است دم در خانه و اول راه بایستد و سوره حمد و آیة الکرسى را به جلو و چپ و راست بخواند و بعد بگوید: «خداوندا! مرا و آن چه با من است را نگهدارى کن ، و مرا و آن چه با من است را سالم نگهدار، و مرا و آن چه با من است را سالم بازگردان» خداوند خودش را با آنچه همراه دارد سالم و محفوظ بدارد و سالم بازگرداند، بعد فرمود: ندیده‌اى گاهى انسان محفوظ مى ماند ولى آنچه همراه او است سالم نمى ماند؟ (این هم که کاری ندارد، شما دوست نداری وقتی برمی‌گردید همه چیز مرتب باشد، با این وضع جاده‌ها و راننده‌های ناشی و ... باید به فکر سلامت ماشنتان هم باشید)

 و حضرت وقت سفر مى خواند: «راه را بر ما آسان و نیکو گردان و عاقبت ما را بزرگ بدار». (پیشنهاد من این است که این را روی یک برچسب کوچک بنویسید و کنار کیلومتر شمار ماشینتان بچشباید که تا ماشین را روشن کردید بخوانید)

 امام هشتم علیه السلام هم فرمودند: به هنگام خروج از خانه (نه فقط هنگام سفر بلکه همیشه) بگو «به نام خدا، به خدا ایمان آوردم و بر او توکل مى کنم آنچه بخواهد همان است و بدون یارى خدا هیچ کس نیرویى ندارد» چون این دعا را بخوانى اگر شیطانها پیش تو آیند فرشتگان به آنان دور کرده و گویند دیگر به این شخصى تسلطى نخواهید داشت، از آن رو که نام خدا را برده و به او ایمان آورده و توکل نموده است. (چون این مخصوص مسافرت نیست بلکه برای هر وقتی که پایتان را بیرون از خانه می‌گذارید، بد نیست این را کنار در خروجی خانه‌ی سبزتان بزنید که همیشه خودتان و اهل و عیالتان بخوانند)

 قبل از آنکه پاتونو توی ماشین بذارید

 امام رضا علیه السلام ، از پیغمبر صلى الله علیه و آله و سلم نقل فرمود: هر که سوار مرکب شود و بسم الله گوید، فرشته‌اى براى حفظ او بر ترک او نشیند تا از مرکب فرود آید، و اگر سوار شود و بسم الله نگوید شیطانى ردیف او نشیند و به او مى گوید آواز بخوان، و اگر بگوید خوب نمى‌توانم ، به او مى‌گوید زمزمه‌کن ، و همواره در آرزو به سر برد تا فرود آید. (خُب امیدوارم که همیشه فرشته‌ها کنار دستتون باشند. الهی که هرجا هستید و هر جا که می‌روید به یاد خدا، شاد و سلامت باشید) 

در پناه حضرت دادار، همیشه شاداب و برقرار، حسین عسگری – گروه دین و اندیشهتبیان

راستی روایتها را از کتاب « مکارم الاخلاق » علامه طبرسی برایتان انتخاب وویرایش کردم

 کانون فرهنگی هنری مسجد الغدیر بروجرد

 

/ 1 نظر / 7 بازدید
محمدباقر محمدی پیام

سلام سال نو را به شما وهمکارانتان در مسجد الغدیر تبریک میگویم امیدوارم امسال جهت کارو تلاش مضاعف فرهنگی موفق باشید