روش‌های قفل‌گذاری نرم‌افزاری

راهنما

اگر در ابتدا و انتهای عبارت جستجو علامت (") ( یا quotation) بگذارید، مطالبی که در متن آنها عین کلمات وجود دارد داخل عبارت را جستجو و نمایش می دهد ولی اگر در دو سر عبارت جستجو علامت (") قرار ندهید مطالبی که در متن آنها یکی از کلمات داخل عبارت وجود داشته باشد یافت می شود.

روش های قفل گذاری نرم افزاری

در ادامه چند نمونه از روش های قفل گذاری نرم و نحوه طراحی آن آورده شده است.

 

1- قفل گذاری با استفاده از شماره سریال اصلی دیسکت

سیستم عامل برای هر دیسکت یک شماره سریال واحد (UNIQUE) اختصاص می دهد، به طوری که شماره سریال هر دو دیسکت با هم یکی نیستند. بنابراین همین روش، خود یک راه تشخیص دیسکت کلید (قفل) است.

 

2- قفل گذاری با استفاده از مشخصات سیستم

در این نوع قفل نرم افزاری، برنامه قبل از اجرا ابتدا مشخصات سیستم را خوانده (که این کار از طریق مراجعه به بخش های خاصی از حافظه و یا مراجعه به اطلاعات BIOS انجام می شود.) سپس آن را با فایلی که قبلا توسط نویسنده نرم افزار بر روی کامپیوتر کپی شده، مقایسه می کند و در صورت عدم برابری. اجرای برنامه پایان می پذیرد. درصد اطمینان این نوع قفل 65 تا 75 درصد است.

3- قفل با استفاده از موقعیت فایل روی هارد دیسک

این نوع قفل فقط بر روی هارد دیسک قابل استفاده بوده و به این صورت است که فایل اجرایی به موقعیت خود بر روی هارد حساس است چرا که قبل از اجرا ابتدا موقعیت خود را از روی سکتورهای ROOT  خوانده و سپس شماره کلاستر اشاره گر به خودش را به دست می آورد، سپس آن را با شماره کلاستری که قبلا توسط برنامه نویس بر روی یکی از فایل های برنامه(ممکن است به صورت کد شده باشد) قرار داده شده، مقایسه کرده و در صورت برابر بودن اجرا می شود. ضریب اطمینان این نوع قفل نیز 70 تا 80 درصد است.

 

4- قفل با استفاده از فرمت غیر استاندارد

/ 0 نظر / 4 بازدید